Alumiinin markkinahintatekijät
Lokakuussa 2026 SMM A00 alumiinin spot-keskiarvo oli 23 260–23 970 RMB/tonni, ja kuukauden keskiarvo oli lähellä 23 667 RMB/t (noin 3,31 USD/kg ohjeellisella RMB/USD 7,15:llä). Tilanne oli 27.10.2026 23 890 RMB/t (noin 3,34 USD/kg), +1.0 % verrattuna 7 päivää aiemmin. Viimeisen seitsemän päivän aikana hinta on liikkunut noin 1,0 %, joten lähiajan luku on vaihteluvälistä pehmeää eikä kovaa trendiä kumpaankaan suuntaan. Kansainvälisille ostajille alumiinikelan vapaasti tehtaalla -hinta riippuu muustakin kuin perusmetallista. Tärkeimmät kustannustekijät ovat:

SMM alumiinijalusta (raakametalli).Hallitseva komponentti. Jokainen 100 RMB/t liike SMM A00:ssa siirtää taustalla olevaa metallikustannuksia noin 0,014 USD/kg, joten pohja asettaa lattian.
Muunnos/käsittelymaksu.Jalostus (valssaus, suulakepuristus tai muovaus) Kiinassa on suurin piirtein vakaa kuukausittain – tyypillisesti 1 500–3 500 RMB/t (noin 0,2–0,5 USD/kg) tehtaalta, mikä kasvaa tuotteiden monimutkaisuuden myötä.
Seoselementit ja luonne.5052-H32 on suunniteltu korkeampaan lujuuteen ja korroosionkestävyyteen kuin 3003-H14, mikä nostaa sulatus- ja prosessikustannuksia marginaalisesti. Vaihtoehtoiset luonteet ja seokset muuttavat taloutta jälleen.
Koko premium.Pienet tai ohuet osat, leveät muodot ja epäsymmetriset muodot nostavat muunnoskustannuksia kiloa kohden. Suuret standardikoot tarjoavat vaatimattoman palkkion pieniin verrattuna, kun taas täysin räätälöidyt työkalut lisäävät poistoa.
Pintakäsittely.Anodisointi, jauhemaalaus tai kirkkaat pinnat lisäävät noin 0,3–0,6 USD/kg ja pidentää prosessiaikaa.
Alumiinin hinta koon ja laadun mukaan
Kaikki alla olevat luvut ovatsuuntaa-antava, markkinariippuvainen, vapaasti tehtaalla Kiina, eivätkä sisällä rahti-, pakkaus- ja tuontitulleja. Ne on johdettu SMM A00 -ankkurista sekä tyypillisistä muunnos- ja luokkapalkkioista, ja ne on vahvistettava muodollista GNEE-hintatarjousta vastaan. Trendi (▲ / ▼ / -) heijastaa alumiinipohjan suuntaa verrattuna lokakuun 2026 alkuun.
| Tuote | Koko (mm) | Luokka | Pinta | Hinta (USD/kg) | Hinta (USD/t) | Trendi | Huomautus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kela | 0,5-3 mm | 3003-H14 | Mill | 3.5–4.2 | 3,500–4,200 | ▲ | ohjeellinen, vapaasti tehtaalla |
| Kela | 0,5-3 mm | 5052-H32 | Mill | 3.7–4.5 | 3,700–4,500 | ▲ | +4–7 % vs. 3003 |
| Kela | 3-6 mm | 3003-H14 | Mill | 3.6–4.3 | 3,600–4,300 | ▲ | raskaampi mittari |
| Kela | 3-6 mm | 5052-H32 | Mill | 3.8–4.6 | 3,800–4,600 | ▲ | +4–7 % vs. 3003 |
| Kela (jäykkä) | 0,5-3 mm | 3004-H34 | Mill | 3.7–4.4 | 3,700–4,400 | ▲ | can-body-luokka |
| Kela | 0,5-3 mm | 5052-H32 | Mill | 3.9–4.7 | 3,900–4,700 | ▲ | leveämpi +0.1–0,3 |
Päivityskuukausi: lokakuu 2026 (tiedot 2026-10-27, SMM A00). Kelojen hinnat heijastavat kylmävalssauksen muuntamista; ohjeellinen, tehtaalla, tarkistetaan kuukausittain SMM A00 -ankkurilla.
Miksi 5052-H32 alumiini maksaa enemmän kuin 3003-H14
5052-H32 sisältää a+4–7 %:n palkkioyli 3003-H14 vertailukelpoisessa tarjonnassa, ja ero on pikemminkin metallurginen kuin kosmeettinen. Alla mitatut ominaisuudet ovat todisteita, eivät kuvausta:
| Metrinen | 3003-H14 | 5052-H32 | Ero (B vs A) |
|---|---|---|---|
| Vetolujuus (MPa) | 140–180 | 215–265 | +50% |
| myötölujuus, 0,2 % offset (MPa) | Suurempi tai yhtä suuri kuin 115 | 160–200 | +57% |
| Pidentymä (%) | Suurempi tai yhtä suuri kuin 5 | 10–14 | +7 s |
| Kovuus (HB) | 40 HB | ~60 HB | +50% |
| Tiheys (g/cm3) | 2.73 | 2.68 | -2% |
| Lämmönjohtavuus (W/m·K) | 190 | 138 | -27% |
| Sähkönjohtavuus (% IACS) | 40 % IACS | 35 % IACS | -5 s |
| Suhteellinen hinta, vapaasti tehtaalla | perusviiva | yleensä +4–7 % | +4–7% |
Vahvuus kilogrammaa kohti.5052-H32 mittaa vetolujuuden 215–265 ja myöntöä 160–200 vastaan 140–180 ja suurempi tai yhtä suuri kuin 115 3003-H14 -:n vetolujuudessa +50 %. Tuo MPa-väli on mitä kantava osa ostaa.
Miksi muuntaminen maksaa enemmän.Ylimääräiset Mg ja Mn, jotka tuottavat näitä lukuja, nostavat valssauskuormaa ja vähentävät saavutettavissa olevaa vähennystä ajoa kohti, joten 5052-H32 tarvitsee enemmän ajoja ja tiukempaa lämmönsäätöä tehtaan läpi kuin 3003-H14. Seospalkkio on valssaus- ja hehkutuskustannus, ei markkinointikustannus.
Mistä luovut.Sama kemia siirtää lämmönjohtavuuden arvosta 190 arvoon 138 ja sähkönjohtavuuden 40 %:sta IACS:stä 35 %:iin IACS. Jäähdytyselementeissä, lämmönvaihtimen siivekkeissä, virtakiskoissa tai missä tahansa lämpötiellä tai virtatiellä mitoitettujen osien kohdalla tämä kauppa on tarkistettava lujuusvaatimuksen suhteen.
Saatavuus ja toimitusaika.3003-H14 on varastotuote useimmille kiinalaisille tehtaille, joten se kirjautuu rullaavaan aikatauluun nopeammin; 5052-H32 samassa eritelmässä voi lisätä päiviä erilliseen lämpökäsittelyn aikatauluun.
Bottom line: 3003-H14 kattaa yleisen valmistuksen alhaisemmalla kilohinnalla, ja yllä oleva taulukko näyttää tarkalleen missä se pysähtyy. Nouse arvoon 5052-H32, kun mitoituskuorma vaatii sen veto- ja myötöarvoja - ja hyväksy samalla rivillä luetellut johtavuusluvut.
Kiinteistöjen arvot ovat julkaistuja lukuja luetelluille tempereille (GNEE-luokan kiinteistötietokanta); varsinaista erää säätelee tehtaan testitodistus. Erotussarake lasketaan julkaistujen alueiden keskipisteestä, joten lue se suunnana ja suuruudena, ei toleranssina.
Alumiinisovellukset ja kustannusten kompromissit
3003-H14- yleinen valmistus, rakenne- ja koneosat, auto- ja laivakomponentit. Kustannusten ja suorituskyvyn paras tasapaino; oletusvalinta.
5052-H32- raskaat ja rakenneosat, sillat, nosturit, ristikot, meri- ja offshore-laitteet. Käytetään, kun lujuus ja korroosionkestävyys hallitsevat spesifikaatiota.
3004-H34- arkkitehtoniset profiilit (ikkunat, ovet, verhoseinät), joissa pinnan viimeistely, ei lujuus, ohjaa suunnittelua.
Kustannusten kompromissi:määritä 3003-H14, ellei rakenne todella vaadi 5052-H32; varaus 3004-H34 viimeistelykriittisiin arkkitehtonisiin töihin. Vältä tarpeettoman karkaisun tai pintakäsittelyn liiallista määrittämistä – tavallinen jyrsintä 3003-H14 on halvin puolustettava vaihtoehto.
Tyypilliset toimitustiedot:
| Tuote | Arvo |
|---|---|
| Luonne | H14 / H32 / H34 (luokkaa kohti) |
| Vakio | ASTM B209 / EN 485 / GB/T 3880 |
| Paksuus | 0,5-6 mm |
| Leveys | 1000-2000 mm |
| Pinta | Mill |
| MOQ | Joustava, pienet tilaukset neuvoteltavissa |
| läpimenoaika | 15-30 päivää |
Kuinka alentaa alumiinin hankintakustannuksia
Indeksoi tukiasema SMM:ään.Hinnoi metallikomponentti pois SMM A00 -kaavasta sopimusikkunan yli, jotta pistepiikit eivät horjuta budjettia.
Standardoi koot.Tavallisten luettelokokojen muuntaminen maksaa vähemmän kuin mukautetut tai ylisuuret osiot; yhdistämällä muutamaan osioon, leikkausleikkaukset ja asetukset.
Yhdistä lähetykset.Useiden pienten tilausten yhdistäminen yhdeksi eräksi säästää rahtia ja MOQ-kustannuksia.
Neuvottele muunnos äänenvoimakkuudella.Muuntomaksut laskevat tonniston mukaan; GNEE:n joustava MOQ auttaa tässä.
Oikean kokoinen spesifikaatio.Pudota tarpeettomat temperaatiot, tiukat toleranssit tai pintakäsittelyt (anodisointi lisää noin 0,3–0,6 USD/kg).
Nopea kustannusten tarkistus: materiaalin kokonaishinta=paino (kg) × hinta per kg. Esimerkiksi 5 000 kg 3003-H14:ää hintaan 3,5 USD/kg on noin 17 500 USD vapaasti tehtaalta ennen muunnoslisä-, rahti- ja tullimaksuja.
Miksi ostajat valitsevat GNEE-alumiinin
Perustettu 2008, vientiä kohteeseen100+ maata ja aluetta.
Joustava MOQ- Pienet tilaukset ovat neuvoteltavissa, ei hylätty.
Normaali toimitusaika 15-30 päivää, jossa on monikäyttöinen, monikokoinen ja monipintainen toimitus yhdeltä toimittajalta.
Läpinäkyvät, SMM-indeksoidut lainauksetplus vientiasiakirjat ja merikelpoinen pakkaustuki – ei yllättäviä lisämaksuja.
Pyydä tarjous alumiinista
Kerro meille omasilaatu, koko, luonne, määrä ja kohde, ja GNEE palauttaa ohjeellisen vapaasti tehtaalla -hinnan tai FOB-hinnan 1–2 työpäivän kuluessa. MOQ on joustava ja standardi toimitusaika on 15–30 päivää. Käytä yllä olevaa taulukkoa suunnittelualueena ja pyydä sitten kiinteä tarjous tilauksellesi.





